Psichologinis pasiruošimas prieš kovą yra vienas svarbiausiu faktorių norint nugalėti. Nieko nenustebinsiu pasakęs, kad kiekvienas iš mūsų per dieną patiriame daugybę emocijų: pyktį, baimę, nerimą, džiaugsmą, jaudulį ir t.t. Tam tikros emocijos gali pasitarnauti arba pakenkti. Tai priklausys nuo to, kaip tu pats sugebėsi jas valdyti.
Tikriausiai daugelis atletų sutiks su manimi, kad pasiruošimas kovai ar kokiam kitam startui yra ne vien tik fizinis, bet ir psichologinis. Pradėjęs savo, kaip kovotojo kelią, supratau, kad prieš kovą nesugebu suvaldyti savo minčių. Jų kildavo įvairių: Kas nutiks jeigu pralaimėsiu? Ką pagalvos kiti? O jeigu apsijuoksiu? O jei patirsiu traumą? Taip mąstant kildavo baimė, nevaldomas jaudulys, nerimas. Tos emocijos man tikrai nepadėdavo pasirodyti geriau. Pastebėjęs, kad tai kartojasi, pradėjau ieškoti būdų kaip nugalėti save. Perskaitęs keletą knygų, atsirinkau metodus, kurie man buvo priimtiniausi. Išbandžiau juos ir įsitikinau jų veiksmingumu. Dalinuosi jais su jumis. Šie metodai man padėjo išmokti susikaupti ties pačia užduotimi, negalvojant apie jos pasekmes ir išlikti maksimaliai susikaupusiam. Šiuos būdus galėsi pritaikyti prieš bet kokį tau svarbų įvykį.
1.) 6+2+7
Įsimink šią formulę. Ji padės nuraminti mintis ir kūną. Kai susijaudiname, mūsų kvėpavimas padažnėja, taip pat ir
širdies ritmas, kartais patys to nepastebėdami – visai sulaikome kvapą. Dėl to širdis ima plakti stipriau ir jaudulys tik didėja. 6+2+7 yra paprasta kvėpavimo formulė. 6 sekundes įkvėpti, 2 sekundes sulaikyti orą ir 7 sekundes lėtai iškvėpti. Šis pratimas man padeda stabilizuoti širdies ritmą ir atsipalaiduoti. Pratimą gali naudoti ne tik prieš kovą, bet ir paprastą dieną kai tik jauti, kad tavo širdis tuoj iššoks iš krūtinės. Dažniausiai šį kvėpavimo pratimą darau užsimerkęs.
2.) Pakeisk mintis
Negatyvios ir neracionalios mintys kenkia mūsų pasirodymui ar bet kokiam kitam tikslui pasiekti. Viena mintis gali ateiti iš karto po kitos, tačiau tuo pačiu metu negalime galvoti apie du skirtingus dalykus. Tikriausiai žinote šį triuką, kai jums pasako negalvoti apie kažką, pvz. žalią dramblį ir staiga jūsų mintyse atsiranda žalio dramblio paveikslėlis. Gera žinia ta, kad blogas mintis ar bet kokias kitas, gali pakeisti į tokias kokias nori. Jei niekaip neišeina iš galvos tas nelemtas žalias dramblys, galvok apie kažką kitą – vasarą, dangų, sniegą, bet ką. Štai ir dingo žalias dramblys. Blogas mintis keisk pozityviomis ir rezultatą gerinančiomis. Nesistenk jų atsikratyti, tiesiog pakeisk jas.
3.) Vizualizacija
Likus kelioms dienoms iki kovos pradedu vaizduotėje kurti ,,filmą‘‘. Bandau įsivaizduoti kuo daugiau galimų scenarijų, net iki menkiausių smulkmenų. Kaip tai atrodo ir kodėl tai padeda? Mintyse gali įsivaizduoti, kad esi žiūrovas ir stebi savo kovą iš šono, arba, kad jau kovoji pats ir priešininkas stovi prieš tave. Rekomenduoju išbandyti abu variantus. Taip suprasi koks tau tinka labiausiai. Toliau, įsivaizduok visus galimus ir įmanomus variantus kas gali nutikti per kovą ir kaip tu pasielgtum tokioje situacijoje. Kuo daugiau situacijų įsivaizduosi tuo didesnis šansas, kad taip iš tikro nutiks. O jei nutiks, tu jau žinosi tinkamą sprendimą kaip joje pasielgti. Taip sugebėsi daug greičiau priiminėti sprendimus, nes pasąmonėje jau būsi visą tai patyręs.
Visus šiuos būdus naudoju pats. Jie man tikrai padeda. Niekada nesiūlau kitiems to, ko pats nesu išbandęs. Pasitaikius progai išbandyk kurį nors, o gal ir visus.
Jei nori dar geresnių rezultatų, rekomenduoju straipsnį kuris padės priartėti prie jų. Spausk ČIA.