Žinoti kaip suvaldyti pyktį bus aktualu kiekvienam. Pyktis gali būti geras tavo draugas arba pats blogiausias priešas. Jeigu leisi pykčiui tave valdyti, jis sužlugdys tave santykiuose su aplinkiniais. Juk nenori leisti laiko su žmogumi, kuris pradeda ,‚putotis‘‘ dėl bet kokio menkniekio. Tačiau jeigu sugebėsi sukontroliuoti ir panaudoti pyktį tam, kad pasiekti užsibrėžtų tikslų, jis būtinai tau padės.
Dažniausiai pykstamės su savo artimaisiais: tėvais, broliais, seserimis, sutuoktiniais, artimais draugais. Logiška, su kuo daugiausia laiko praleidi, su tuo didžiausia galimybė susikivirčyti.
Kiekvienas pyksta savaip: vieni šaukia, tranko durimis, daužo indus ir t.t., kiti tiesiog atsiriboja, užsidaro ir savaitėmis nesikalba. Aš iš tų, kurie atsiriboja, tačiau nei vienas iš šių būdų nėra tinkami išreikšti pykčiui. Papasakosiu keletą būdų, kurie padėjo man, todėl manau padės ir jums susitvarkyti su pykčiu ir pagerinti santykius su kitais.
Nesureikšmink pykčio.
Kai su kuom nors susikivirčijam ir atrodo tuoj sprogsi iš pykčio ir įtampos – tai pats blogiausias laikas aiškintis santykius. Turite stebėti save ir kai pajausite, jog nesugebate valdytis, iš karto nutraukite pokalbį ir padarykite pertraukėlę. Skirkite laiko apmąstymams, o kai pasijausite ramesnis, grįžkite prie pokalbio ir spręskite ginčą be pykčio.
Nesmūgiuok žemiau juostos.
Kaltinimas, interpretavimas, diagnozių nustatinėjimas, pamokslavimas, moralizavimas, nurodinėjimas, įspėjimai, kamantinėjimas, šaipymasis, žeminimas. Visi šie veiksmai veda link pykčio protrūkio, nebūtinai jūsų, tačiau to, kuriam visa tai sakote. Būkite atidūs ir stebėkite kas keliauja iš jūsų lūpų.
Stenkis suprasti, kad žmonės yra skirtingi ir nustok pykti ant jų.
Dažnai pykstame ant kitų dėl to, kad jie elgiasi kitaip, kad kalba kitaip, atlieka darbus kitaip, tiesiog
yra kitokie nei mes. Pasistenkite suprasti, kad visi mes esame skirtingi, vieni mėgsta leisti laiką gamtoje, kiti naktiniuose klubuose ir tame nėra nieko blogo.
Vienas jaunuolis, kuris jau ilgą laiką yra mano auklėtinis ,‚Team Lion MMA‘‘ klube – kategoriškai prieš tuos, kurie rūko ir kai tik pamato rūkantį, būtinai pasakys kokį piktą komentarą. Aš taip pat esu prieš rūkymą, tačiau nešvaistau laiko aptarinėdamas tuos, kurie tai daro. Tai yra jų pasirinkimas ir jie netampa blogesni tik todėl, kad aš to nedarau.
Neišsižadėk savęs.
Kai pradedame prieštarauti savo įsitikinimams, vertybėms, principams tuomet ir kyla vidinis konfliktas, kuris vėliau ar anksčiau iškils į išorę. Iškils tokiomis formomis kaip pyktis, neapykanta, pagieža ir kitais neigiamais būdais. Taigi, laikykis savo įsitikinimų ir būk sąžiningas su savimi. Pasaulis yra tavo veidrodis, jei būsi taikoje su savimi – nereikės kariauti ir su kitais.
Judėk ir nustosi pykti.
Dauguma puikiai suvokiame, kad turime judėti, sportuoti, mankštintis. Žmogus nebuvo sukurtas tam, kad aštuonias valandas per dieną sėdėtų priešais monitorių. Fizinė veikla privaloma ne tik dėl sveikesnio kūno, bet ir sveikesnio proto. Moksliškai įrodyta, kad fizinis aktyvumas pvz. mankšta, pasivaikščiojimas, bėgiojimas didina seratonino kiekį, kuris dar vadinamas laimės hormonu. Judėjimas = Gera nuotaika = Pykčio valdymas. Gali išbandyti ir kovinio sporto šaką, jei nežinai kokią, atsakymo gali paieškoti ČIA.
Ir pabaigai – pamąstymui.
Nepamirškite, kad mes patys esame atsakingi už savo elgesį, tačiau nesame atsakingi už kitų žmonių reakcijas – kaip ir jie už mūsų.
Straipsnis parašytas remiantis asmenine patirtimi ir Harriet Lerner knyga ,‚Pykčio šokis‘‘.